Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Digitální kamery

Slovníček pojmů

Komprimace záznamu

Již během ukládání záznamu v kameře je video upravováno kvůli úspoře místa. Během komprimace se nenávratně ztratí detaily obrazu, což sníží výslednou kvalitu videa. Nejčastěji je video komprimováno v kodeku MPEG2 či MPEG4.


Fire Wire

(Označované jako i.Link nebo IEEE 1394) je sběrnice pro připojení periférií k PC. Nejvíce je využívána právě k připojení a sběru dat s digitálních videokamer, protože je rychlejší než rozšířenější USB sběrnice. Dnes je standardní výbavou osobních počítačů, popř. ji lze dokoupit (cca 1000 Kč).


Full HD

(High-definition) je vysoce kvalitní formát videa (1920x1080 px). Tento formát je nejvyšší možný stupeň kvality záznamu pro promítání na LCD či plazmových TV.


Kodek

Program (v kamerách automatický proces, bez nutnosti zapojení uživatele), který zaznamenává a komprimuje obrazový či zvukový záznam. Mezi nejpoužívanější kodeky mezi digitálními kamerami je MPEG2 a MPEG4.

Problém (nekompatibilita kodeku) může nastat například u přehrávání záznamu z kamery v domácím DVD. Starší DVD přehrávače si neporadí s modernějšími formáty videa. U počítače je tento problém řešen doinstalováním požadovaného kodeku.


LP režim

(long play) režim prodlouženého nahrávání. Oproti klasickému SP režimu je zde eliminován audio dabing, do kterého lze přidat komentář či další zvuky. Kvalita obrazu je však stejná v obou režimech.


Dolby Digital 2.0

Kvalitní digitální komprese zvuku. Nabízí jak mono tak i kvalitnější stereo zvuk. Kamery s touto funkcí poskytnou lepší zvuk záznamu.

 

Porovnat digitální kamery