Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Digitální kamery

Jak vybrat digitální kameru?

Digitální kamery umožňují pohodlné uchování vzpomínek ve Vašem PC či DVD. V dnešní době lze pořídit kvalitní digitální kameru pro běžné používání od 5 000 Kč. Digitální kamera navíc nabízí i funkci fotografování  - na dovolenou Vám tak stačí pouze jeden přístroj.

 

 

Jaká kamera je pro mě vhodná?

Nejprve si ujasněte, k čemu budete kameru používat. Dále si odpovězte na otázky, kolik hodin souvislého záznamu požadujete? Budete natočené video dále upravovat v PC? Chcete natočené video rovnou přehrát přátelům v domácím DVD?

Po přečtení tohoto textu si budete schopni tyto otázky zodpovědět.
 

Jakou značku digitální kamery?

Na trhu domácích digitálních kamer figurují především značky Sony, Canon, JVC a Panasonic. Tito výrobci používají kvalitní optiku Leica (Canon, JVC a Panasonic) či Carl Zeiss (Sony). Dále se můžou jednotlivý výrobci lišit v dodávaném softwaru či příslušenství. Při výběru kamery si všímejte základního příslušenství v balení, např. širokoúhlá předsádková čočka (umožňuje širší záběr kamery), přibalený software pro úpravu videa a fotografií, dálkového ovladače apod. 


Rychlé tipy na kamery dle cenové hladiny:

Na pořízení digitální kamery mám?
3000 Kč     5 000 Kč    10 000 Kč    15 000 Kč    20 000 Kč    více?

 

Nejlevnější digitální kamery od 1 000 Kč

Na Heuréce naleznete digitální kamery již od 1 000 Kč. Sháníte digitální kameru na "momentky" s přáteli či na léto pod stan? Levnou a skladnou pouze se základními funkcemi? Pak jsou tyto kamery správnou volbou!

 

Jaký způsob ukládání záznamu je pro mě vhodný?

Digitální kamery fungují na několika způsobech ukládání záznamu. Každý způsob má své výhody i nevýhody, které je potřeba při výběru vhodného typu kamery zohlednit. Určuje především délku a kvalitu záznamu a jeho následné zpracování či přímou projekci (na LCD či TV).


Kamery lze tedy rozdělit podle typu ukládání záznamu na: Mini DV kamery, DVD kamery, HDD kamery, Kamery na paměťové karty, Kamery s kombinovaným záznamem

 

Mini DV kamery
Mini DV kamery jsou vhodné především pro tvůrčí majitele, kteří si chtějí záznam po zkopírování do PC sami upravovat (střih, přidání speciálních zvuků apod.). Záznam je ukládán na mini DV kazetu (podobná magnetofonové VHS), na kterou se vejde 60, respektive 90 min záznamu (v LP režimu). Mini DV kameru zakoupíte od 4 500 Kč.


DVD kamery
DVD kamery jsou vhodné pro ty, kteří nechtějí dále videozáznam upravovat v PC. Záznam je ukládán na 8 cm mini DVD disk, který lze po vyjmutí z kamery přehrát v libovolné DVD mechanice (PC, DVD přehrávač, notebook,?). Odpadá tedy potřeba použití PC a dalšího softwaru. Nižší modely jsou k dostání od 4 000 Kč.

 

HDD kamery
HDD kamery jsou vhodné pro ty, kteří požadují dlouhou dobu souvislého záznamu a snadnou práci s natočeným videem. Záznam je ukládán na vnitřní harddisk (HDD), stejně jako u PC. Levnější kamery nabízí 7 až 9 hodin, dražší až 30 hodin Full HD záznamu. Většina HDD kamer nahrává zvuk v Dolby Digital 2.0 kvalitě. HDD kamery začínají na 6 000 Kč.

 

Kamery na paměťové karty
Cenově nejdostupnější digitální kamery - již od 500 Kč. Vyznačují se menšími rozměry i hmotností. Záznam je ukládán na malou paměťovou kartu, kterou lze po naplnění vyměnit. Karty jsou skladné a přepisovatelné. Kvalita videa je však o něco nižší, než u mini DV kamer.

 

Kamery s kombinovaným záznamem
Většinou dražší modely (cca 20 000 Kč a více), které umožňují ukládání záznamu na dvě média (paměťovou kartu + HDD, mini DV nebo DVD). Paměťová karta zde slouží jako alternativní médium pro komprimovaný záznam videa (či ukládání fotografií). Kvalita záznamu je pak nižší, ale zabere méně místa. Záznam z těchto kamer je vhodný pro archivaci v PC.

Tato kamera je ideální pro natáčení rychlých záběrů - využití paměťové karty, nižší kvalita a menší velikost, tak i pro kvalitní záznam z dovolené - využití HDD, pro video, které plánujete upravovat v PC.

 

Jaké rozlišení kamery je třeba?

Snímač převádí reálný obraz do digitální podoby. Standardním rozlišení snímače u levnějších kamer je 0.8 Mpix. Dražší modely nabídnou od 1 Mpix až po 3.2 Mpix. Pro natáčení videa v nejlepší možné kvalitě (FULL HD) je potřeba snímač aspoň 2Mpix. To že kamerá má rozlišení přes 2 MPix ovšem neznamená, že dokáže natáčet FULL HD video. Takto vysoké rozlišení je hlavně u levnějších kamer použito pro zaznamenávání fotografií a není určeno pro video.  Zobrazit FULL HD kamery

 

Závěr

Co byste ještě měli o digitálních kamerách ještě  vědět? Informace o přenosu záznamu z kamery do PC, zoomu neboli přiblížení, stabilizátoru obrazu a také optice.

 

Vybrat digitální kamery dle parametrů

 

Porovnat digitální kamery