Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Digitální kamery

Jak vybrat digitální kameru?

 
Zachyťte své vzpomínky jedním stiskem tlačítka.
 
Kvalitní video vám umožní prožívat výjimečné zážitky vašeho života opakovaně a třeba i z jiného úhlu pohledu.
 
 

 
 
Než přikročíte ke koupi kamery, zamyslete se nad tím, k jakému účelu vám bude sloužit. Je na místě si položit následující otázky:
 
  • Máte profesionální ambice nebo chcete zachytit momenty svého života?
  • Hodláte natáčet spíše v interiéru nebo v exteriéru?
  • Budete videa ještě upravovat a jak moc složitě?
  • Chcete natočený materiál archivovat?
  • Plánujete kameru držet v ruce, umístit ji na stativ nebo připnout na helmu?
 
 
 

Typy kamer podle využití

 

      

 

Sportovní kamery   

 
Akční kamery se výborně hodí pro natáčení v exteriérech, a to i v extrémním počasí. Tyto kamerky jsou malé a odolné a pokud si ke sportovní kameře pořídíte ochranné pouzdro, vaše natáčení nezhatí ani déšť, sníh a prach. Praktickými úchyty lze kamerky připnout na helmu, kolo atd. Standardně pořizují záznam ve vysokém rozlišení Full HD, a to i při velké rychlosti. K dostání jsou i takové sportovní kamery, které snímají záznam až ve 4K kvalitě. Samozřejmostí je u těchto kamerek bezdrátová komunikace přes Wi-Fi nebo Bluetooth. Obvykle jsou schopné pracovat s mobilními aplikacemi, některé modely proto nemají ani displej.  
 
U sportovních kamer velice záleží na tom, co přesně na ni chcete nahrávat a v jakých podmínkách. Jestliže na kameru budete natáčet při vodních sportech, naprosto zásadní kritérium bude voděodolnost kamery, případně jejího pouzdra, a také hloubka, do které se s ní můžete potopit (10–40 m). Cyklistům, lyžařům a snowboardistům se vyplatí investovat do kamery s kvalitním stabilizátorem. Milujete-li adrenalinové sporty, vybírejte kameru, která má vysoké rozlišení i FPS (umožní vám získat vysokou ostrost i u zpomalených záběrů) a je hlavně odolná.
 
Nejžádanějším příslušenstvím u sportovních kamer je držák, který kameru upevní na řídítka u kola (nebo také na rám kola, pádlo raftu či stěžeň surfu) anebo na helmu. K dostání je také hrudní popruh, při použití kamery na hrudi natočíte akčnější záběry, kde budou vidět vaše ruce.
Ne všechny outdoorové kamery jsou samy o sobě voděodolné, některé potřebují ochranné pouzdro. Některé akční kamery mají pouzdro dokonce v základním vybavení, ale není to pravidlem.

 
Užitečné je u těchto kamer také dálkové ovládání, může být buď do ruky, nebo na pásku na zápěstí. Všechna tato příslušenství jsou volně k dokoupení. Proto než sportovní kameru zakoupíte, informujte se, co všechno přesně obsahuje balení vámi zvolené kamery a co budete muset případně pořídit zvlášť.
 
Outdoorové kamery mohou mít buď tvar kvádříku, nebo tubusu. Akční kamery ve tvaru kvádru se lépe drží v ruce a hodí se dobře i k připevňování na hruď. Tubusové kamery vzhledem ke svým aerodynamickým křivkám dobře padnou na helmy. Pokud budete mít kameru připevněnou na helmě, vybírejte kamerku s co nejnižší hmotností (rozpětí se pohybuje od 50 do 90 g). Každý gram navíc je znát!
 
 
 

Klasické videokamery

 
Jsou určené pro nahrávání z ruky, třeba při rodinné oslavě. Díky ergonomickému tvarování se dobře drží a ovládání není nijak složité. Je pro ně typický velký displej, který vám okamžitě zobrazuje nahrávanou scénu a také vám umožní přehrát záznam již uložený. Pořizují záznam ve full HD, dražší modely pak až ve 4K rozlišení.
 
 
 

Profesionální kamery

 
Umožňují snímání videa ve skutečně vysoké kvalitě. Mají špičkové optické systémy. Disponují nejširší nabídkou funkcí a volbou nastavení. Jsou stavěné na připojování profesionálních mikrofonů, přisvětlovacích diod a dalšího příslušenství, jako jsou např. filtry, sluneční clony či různé objektivy. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost.
 
 
 

360° kamery

 
Mají dvě a více čoček, díky nimž dokáže jejich záběr pokrýt celé zorné pole. Hodí se pro vytváření obsahu virtuální reality. Některé modely jsou uzpůsobené i k nahrávání pod vodou. Ovládají se dálkově pomocí chytrého telefonu či tabletu. 
 
 
 
Můžete se však setkat s dalšími specifickými typy: kamery do auta, bezpečnostní IP či drony.
 
 
 
 

Dělení kamer podle typu ukládání záznamu

 

Způsob ukládání dat v digitální kameře má vliv na možnou délku záznamu i jeho kvalitu. Kromě toho určuje i možnosti dalšího zpracování videa či jeho projekci. Existují tyto způsoby: Mini DV, DVD, HDD, paměťové karty a kombinovaný záznam. 
 
 
Mini DV kamery
 
DVD kamery
 
HDD kamery
 
Kamery s paměťovou kartou
 
Kamery s kombinovaným záznamem
 
 
 

6 parametrů, podle kterých si vyberete tu správnou kameru

 

1. Kvalita záznamu

 
Odvíjí se od způsobu, kterým kamera záznam vytváří a ukládá. Udává se v pixelech (kolik px má video na šířku a na výšku). Pokud kamera video při ukládání rovnou komprimuje, výsledkem je záznam v kodeku. Takové video je zmenšené a upravené, nemá tak vysokou kvalitu, ale nezabere tolik místa.
Dnes jsou velice rozšířené kamery, které produkují záznam ve Full HD kvalitě, tzn. v rozlišení 1920 x 1080 px. Video této kvality se hodí k přehrávání na LED nebo plazmových televizích, které jej dovedou zobrazit v plném rozlišení.
 
Nejkvalitnější záznam představuje ten, který kamera pořizuje na mini DV kazetu. Výsledné video dosahuje profesionální kvality, umožňuje perfektní synchronizaci s audiostopou a přesný střih. Takový záznam klade vysoké nároky na kapacitu archivu i počítače, ve kterém se bude video upravovat.
 
 

2. Snímková frekvence (FPS – frames per second) 

 
Jedná se o počet snímků zachycených za sekundu. Čím vyšší číslo, tím plynulejší bude video. Filmová produkce pracuje s frekvencí 24 snímků za sekundu, ale některé dnešní kamery se chlubí až 60 snímky za sekundu. Vyšší FPS je užitečné zejména u sportovních kamer. Existují i kamery s počtem 240 snímků za sekundu, které dovedou snímat záznam zpomaleně, což poskytuje unikátní záběry např. při extrémních sportech.
 
 

3. Stabilizace obrazu

 
Může být elektronická nebo optická.
 
Elektronická stabilizace je dnes u kamer samozřejmostí. Třes vyrovnává pomocí rozsáhlejšího záběru (zabírá širší okraje, než jaké ve výsledném videu uvidíte) a následně posouvá obraz tak, aby chvějící se objekty zůstávaly na stále stejném místě. 
 
Optická stabilizace je účinnější. V objektivu kamery se nachází senzor pohybu spouštějící při chvění pohyblivou součástku, která protipohybem vrací snímání obrazu do roviny. Kamery s optickou stabilizací obvykle mívají i elektronickou stabilizaci.
 
 

4. Zoom 

 
Je proměna ohniskové vzdálenosti. Díky zoomu může kamera plynule přibližovat vzdálené objekty v záběru.
 
Optický zoom umožňuje přiblížení se zachováním stejné kvality obrazu. Výhodou je tedy možnost ulovit ostrý záběr objektů v dáli, nevýhodou je velká citlivost kamery s optickým zoomem na sebenepatrnější pohyb – jak vaší ruky, tak snímaného objektu. Rozmazání obrazu lze zamezit použitím stativu.
 
Digitální (elektronický) zoom v podstatě přibližuje pouze výřez obrazu, podobně jako když na fotku v počítači používáte funkci lupy. Nevýhodou je riziko rozpadání se obrazu na jednotlivé pixely. Lepší digitální zoom používá citlivější snímač než při normálním režimu snímání a do určité míry tak udržuje dobré rozlišení přiblíženého obrazu.
 
 

5. Konektivita kamery

 
Je důležitá při přenosu natočeného videa z kamery. To se týká nejen přenosu záznamu do PC, ale i promítání nahrávky přímo z kamery v TV.
 
Dnes se velice často u kamer využívá bezdrátová konektivita, tedy připojení přes Wi-Fi nebo Bluetooth. To navíc umožňuje kameru na dálku ovládat např. chytrým telefonem, což oceníte v případě dronových, ale i sportovních kamerek.
 
Velice nenáročným řešením přenosu záznamu z kamery do PC je paměťová karta, kterou z kamery vyjmete a vložíte ji přímo do PC či notebooku.
 
Některé kamery je třeba propojit s počítačem nebo televizí přes kabel. V takovém případě může někdy stačit USB kabel, jindy je třeba speciální FireWire konektor. Pokud váš PC tento vstup nemá, lze takovou situaci vyřešit zakoupením redukce FireWire portu na USB.
 
 

6. Záznam zvuku

 
Kvalitní záznam zvuku není u kamer vždy samozřejmostí. Některé kamery mají zabudované miniaturní mikrofony, jiné umožňují mikrofon připojit externě.
Výrobci dnes nabízí kamery se záznamem zvuku 2.0 (stereo) nebo 5.1 (prostorový zvuk). Záznam zvuku v kvalitě 5.1 většinou ještě vyžaduje další úpravu v počítači.
 
Velice užitečnou funkcí u kamer je „protivětrný filtr“, který není tak efektivní jako dodatečný filtr, jenž lze připojit ke kameře. Pohlídejte si ale, že máte na kameře pro tento filtr či náhradní mikrofon vstup. Tento filtr opravdu dokáže eliminovat zvuky i silného větru, počítejte ale s větší finanční investicí. 
 
 
 
 

Displej a možnosti ovládání

 

Většina klasických kamer má výklopný displej. Velkou výhodou je, pokud je takový displej otočný.
Některé kamery nemají displej vůbec, to se týká hlavně kamer do auta a outdoorových nebo dronových kamer, které mohou záznam okamžitě odesílat přes aplikaci, např. do chytrého telefonu. Kamery bez obrazového displeje mohou mít malý informační displej, kde zobrazují stav baterie, čas a zvolený režim nahrávání.
 
Kvalita záznamu snímaného kamerou a kvalita obrazu, který se vám bezprostředně ukáže na náhledovém displeji, není vždy totožná. Záleží na rozměrech a rozlišení displeje. Toto rozlišení se uvádí jako počet pixelů na svislé a vodorovné straně displeje (např. 1024 x 728 px), často se udává ale jen jako jedno číslo v megapixelech.
 

Mnoho kamer disponuje dotykovým displejem. V takovém případě věnujte pozornost tomu, zda má kamera zároveň i tlačítkové ovládání. Řada dotykových displejů přes ochranné pouzdro, např. outdoorových kamer, nereaguje. Řešením může být i dálkové ovládání, které se dá k outdoorovým kamerám dokoupit a bývá voděodolné. Některé kamery mají i hlasové ovládání.
 
 
 
 

Rady k provozu a údržbě

 

U kamer je zásadní udržovat v čistotě objektiv. Lepší je prevence než následné čištění. Objektiv před znečištěním ochrání nasazovací fotografický filtr. K dostání jsou UV filtry, jejichž výhodou je nulový vliv na výsledný obraz snímku, nebo skylight filtry, ty mírně potlačují azurovou část světelného spektra. Vyhněte se ale levným a nekvalitním filtrům, které by mohly znehodnotit výsledný obraz.
 

Pokud již objektiv vyčistit musíte, použijte speciální příslušenství. S prachem navátým do čočky vám pomůže ofukovací balónek či jemný štěteček na optiku. Přichycené nečistoty z objektivu odstraníte snadno hadříkem na optiku s mikrovláknem. Pokud na objektivu ulpívají mastné nečistoty, rozpustí je speciální roztok na čištění optiky, a následně je lze snadno setřít.

 

Porovnat digitální kamery